Nazwa firmy
Strona główna | Mapa serwisu


KARIERA

pieniądze - rozwój - ambicje

 


Kariera
Strona Główna > Kariera

Doradca finansowy - zawód z przyszłością

Rynek usług doradczych z zakresu doradztwa finansowego rozwija się bardzo prężnie. Od osób specjalizujących się w ubezpieczeniach, kredytach, funduszach inwestycyjnych i funduszach emerytalnych wymaga się doskonałej znajomości zagadnień z każdej dziedziny, a także chęci udzielenia pomocy i skuteczności w działaniu.

Wiele osób zastanawia się, kto może zostać doradcą finansowym. Aby ubiegać się o to stanowisko trzeba być osobą komunikatywną i pomysłową, a przede wszystkim – samodzielną i operatywną. Klienci poszukujący porady u doradców finansowych często zadają sobie pytanie, kim jest człowiek siedzący po drugiej stronie biurka lub u nich w domu, jakie umiejętności musi posiadać osoba ubiegająca się o pracę na tym stanowisku.

Czynnikiem decydującym o wyborze kandydatów nie jest ich wykształcenie, dla osób rekrutujących nowych pracowników ważniejsze są predyspozycje, jakie posiada pretendent na to stanowisko. Wśród nich z pewnością znajdują się zdolność szybkiego przyswajania wiedzy oraz doskonałe umiejętności interpersonalne. Doświadczenie zawodowe jest niezbędne, lecz nie musi być ono ściśle powiązane z bankowością i ekonomią.

Doradca finansowy staje się zawodem publicznego zaufania – osoba, do której zwracają się klienci o pomoc w wyborze ubezpieczenia, kredytu, funduszu inwestycyjnego czy też funduszu emerytalnego powinna okazywać wyrozumiałość dla obaw i umieć rozwiać wszelkie wątpliwości. Niezbędna w tym zawodzie jest więc zdolność do empatii, szczególnie w kontakcie z klientami będącymi w trudnej sytuacji życiowej. Często doradca staje się powiernikiem spraw trudnych, dlatego też musi wykazać się zrozumieniem oraz wiedzą niezbędną do rozwiązania problematycznych sytuacji. Powinien być także zaradny i posiadać zdolności analityczne. Pracodawcy poszukują osób młodych, ambitnych, a także komunikatywnych i otwartych.

Kto i dlaczego decyduje się zostać Doradcą Finansowym? Kwestią, która interesuje każdego młodego człowieka jest możliwość rozwoju zawodowego i kształcenia swoich umiejętności. Taką możliwość daje praca w firmie zajmującej się bankowością i finansami, ale także kładącej nacisk na relacje międzyludzkie. Zawód ten kształci nie tylko w zakresie teorii, daje również możliwość bezpośredniej współpracy z klientami. Od pracowników wymaga się stałego kontrolowania przebiegu procesu kredytowego, gromadzenia dokumentów, ich weryfikacji, znajomości koniunktury na rynku, a także ścisłej współpracy z bankami. Osoby energiczne i lubiące wyzwania z pewnością będą usatysfakcjonowane systemem pracy w zespole doradców finansowych.

Kim są osoby szukające pomocy w sprawach kredytów i funduszy? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Ze względu na rosnące zainteresowanie usługami doradczymi do doradców finansowych zgłaszają się zarówno klienci będący w trudnej sytuacji, jak również osoby, które przed dokonaniem wyboru konkretnej oferty chcą porównać atrakcyjność kilku z nich. Zawód doradcy finansowego z założenia jest zawodem wolnym i wynagrodzenie jest ściśle powiązane z efektami jego pracy. Takie rozwiązanie jest wygodne szczególnie dla doradcy, który dzięki temu może samodzielnie decydować o swoim czasie pracy oraz dowolnie dostosowywać się do potrzeb klientów. Dzięki temu klientem doradców finansowych może zostać każdy, kto planuje wziąć kredyt lub ulokować środki w fundusz inwestycyjny.

Setki odpowiedzi na ogłoszenie o pracę w charakterze doradcy świadczą o rosnącej popularności i atrakcyjności tego zawodu. Rynek usług związanych z bankowością i finansami rozwija się w zawrotnym tempie, gdyż grono klientów chcących zainwestować lub skorzystać z kredytu stale się powiększa. Dziedzina ta jest stosunkowo młoda i perspektywiczna, a zdobyte doświadczenie sprawia, że nawet bardzo młodzi ludzie stają się specjalistami z doskonałym doświadczeniem i ogromną wiedzą praktyczną.

Zanim jednak doradca finansowy stanie się specjalistą, czeka go szereg szkoleń i niezbędnych w tym celu egzaminów.

Niejeden w tym czasie zadaje sobie pytanie :

jak to będzie na początku ?

czy dam sobie radę ?

od czego mam zacząć swoją pracę ?

czy ktoś mi pomoże ?

co zrobię jak mi się nie uda ?

Największe obawy łączą się zatem z problemem aklimatyzowania się w nowym środowisku, ale związane są też z tym, że nowy współpracownik często „boi się” spotkania z klientem twarzą w twarz.

Boi się, że jego wiedza nie jest wystarczająca, boi się że nie będzie potrafił odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości klienta, boi się też, że zacznie spotkanie z klientem nie tak jak powinien. Ale największą obawą jest obawa przed porażką, obawa przed odmową ze strony klienta.

Jak sobie poradzić z obawami porażki ?

Po pierwsze :

Musimy zrozumieć, że wykonując zawód doradcy finansowego, zawód wolny, budujemy w pewnym sensie swój własny biznes ( jakim jest nasz wizerunek).

A każdy biznes pełen jest sukcesów i porażek.

Doradztwo finansowe często jest nazywane „sukcesem porażki”.

Oznacza to, że każda porażka powinna być traktowana jak nauka, co powinienem robić w przyszłości inaczej, żeby było lepiej.

Ktoś kiedyś powiedział :

„Jeżeli nadal będziesz MYŚLAŁ, w sposób, w który dotychczas myślałeś, jeżeli nadal będziesz DZIAŁAŁ w sposób, w który dotychczas działałeś …
… to będziesz nadal OSIĄGAŁ REZULTATY, które dotychczas osiągałeś”

Po drugie :

Chcąc zostać doradcą finansowym szukajmy firmy, która da nam możliwości uczestniczenia w szkoleniach, szukajmy też firmy, która ma rozbudowaną kadrę kierowniczą dla celów opieki nad nowymi współpracownikami. Start w każdym biznesie jest obarczony ryzykiem porażki, a przecież chodzi nam o to, aby móc się nauczyć możliwie najwięcej i najlepiej w możliwie najkrótszym czasie i to najlepiej w praktyce. Takie początki w pracy pod okiem doświadczonego „anioła stróża” , opiekuna będącego naszym cieniem są dużo łatwiejsze.

Taki opiekun zajmie się kilkoma najważniejszymi kwestiami, które nas dręczą :

- wskaże nam priorytety i sprawy w danym momencie najważniejsze ( tak żebyśmy nie musieli zawracać sobie głowy sprawami, które póki co nas nie dotyczą

- pomoże zorganizować czas i warsztat pracy tak, aby nasz świat nie stanął do góry nogami

- pomoże zbudować naszą pierwszą bazę klientów

- pomoże nam umówić się na spotkania z klientami

a co najważniejsze :

podczas pierwszego i kilku kolejnych spotkań z klientem będzie uczestniczył aktywnie w tych spotkaniach. Oznacza to, że my , jako nowi doradcy finansowi, usiądziemy sobie podczas spotkania z klientem „w kącie” i spokojnie będziemy się przyglądać i przysłuchiwać wyglądowi oraz przebiegowi spotkania.

Korzyści z takiego systemu pracy ( czy też systemu szkolenia ) są oczywiste :

- mamy możliwość poznać teorię w praktyce

- w praktyce uczymy się i nabywamy umiejętności przekazywania informacji w sposób jasny i zrozumiały

- doświadczenie, który w tym czasie zdobywamy , jest naszym doświadczeniem.

A co najważniejsze, to nowe doświadczenie jest wolne od stresu.

Ważny jest też fakt, że większość osób, rozpoczynających karierę w branży doradztwa finansowego, wykonuje swoją pracę w formie pracy dodatkowej, korzystając z możliwości zatrudnienia na umowę zlecenie.

Taka forma zdobywania nowego zawodu jest w branży finansowej bardzo popularna, gdyż nie jest obarczona żadnym ryzykiem, a niesie ze sobą wiele korzyści :

1. Mamy możliwość zdobywania nowego zawodu, nowych umiejętności i doświadczeń bez rezygnowania z dotychczasowego modelu pracy i życia

2. Mamy możliwość dodatkowego zarabiania, dzięki któremu dochód z pracy dodatkowej może nawet przekraczać nasze dochody ze stałej pracy

3. Sami decydujemy, kiedy jesteśmy na tyle silni i przygotowani, żeby zostać doradcą finansowym w pełnym tego słowa znaczeniu i pracować tylko dla siebie

4. Mamy możliwość korzystania z pełnego now-how proponowanego przez firmę, z którą współpracujemy.

 

Jeśli chciałbyś lub chciałabyś porozmawiać z nami o współpracy, napisz do nas na adres pracawep@o2.pl

Copyright 2007 by Grzegorz Michalik Doradcy Finansowi.

G & E Partner marketing i finanse jest częścią Europartner sp. z o.o